Uprawa rzepaku – co powinieneś o niej wiedzieć?

Rzepak jest bardzo popularną rośliną w Polsce. Pewnie nie raz widziałeś ogromne pola, żółte aż po horyzont. Latem taki widok jest częsty. Jednak mało kto wie, jak wymagające jest przygotowanie ziemi, by możliwa była uprawa rzepaku, a także ile wysiłku kosztuje dbanie o rosnącą roślinę.

Uprawa rzepaku, czyli jak odpowiednio przygotować pole i dbać o roślinę?

Pole, na którym uprawiany jest rzepak, wymaga wcześniejszego przygotowania. Warto zrobić badania gleby, by sprawdzić, czy zawiera odpowiednią ilość wody i składników mineralnych. Jest to niezwykle ważne, jeśli plony mają być zadowalające. Warto też zadbać o to, by wcześniej na polu rosły inne uprawy. W przeciwnym wypadku plony mogą nie być pokaźne. Uprawa rzepaku jest bardzo wymagająca i pracochłonna.

Rzepak należy siać w określonym czasie w roku. W innym terminie w różnych częściach Polski. Mniej więcej przypada to na środek sierpnia. Spóźnienie może skutkować tym, że plony będą słabo rozwinięte. Trzeba także zwrócić uwagę na odpowiednie odstępy między wysianymi ziarnami. Jest to istotne, ponieważ rzepak nie lubi rosnąć w zbyt dużym zagęszczeniu.

Na co jest narażony rzepak w trakcie wzrostu?

Rzepak, jak każda inna uprawa, ma swoich wrogów. Są to chwasty. Już w czasie siewu warto zwrócić uwagę, na jakie narażona jest uprawa rzepaku. Inne pojawiają się na początku, inne w środkowych fazach wzrostu. Jeszcze inne pod koniec. Najpopularniejsze chwasty to:

- chowacze: brukwiaczek, czterozębny i podobnik;

- mszyca kapuścianka;

- słodyszek;

Warto już od początku podjąć odpowiednie kroki, zabezpieczające uprawę. Zadbać o dobre przygotowanie pola i odpowiednie nawozy ochronne. Nie możesz też zapomnieć o regularnym doglądaniu upraw. Dzięki temu szybko zauważysz pierwsze oznaki tego, że dzieje się coś niepożądanego. A im szybciej, tym łatwiej zapobiec i pokonać ewentualne nieprawidłowości.

Uprawa rzepaku to trudna sprawa. Zagrażają mu nie tylko chwasty, ale i choroby. Różnego rodzaju pleśnie i zgnilizny zdarzają się najczęściej. Mogą one spowodować ogromne straty. Rzepak, który nie jest w dobrym stanie, nie powinien być oddawany do produkcji olejów. Przed zbiorem ocenia się stan poszczególnych plonów. Te najsłabsze nie są brane pod uwagę. Dlatego warto zapobiegać, użyźniając glebę. Jeśli będzie ona bogata w potrzebne składniki, ryzyko strat jest mniejsze.

PYTANIA? ZADZWOŃ!

608-533-438 / 795-137-627

Pracujemy nad przypisywaniem produktów do kategorii - prosimy korzystać z wyszukiwarki.

Numery katalogowe prosimy wpisywać jednym ciągiem.

baner

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl